Kam kráčí evropská jaderná energetika?

Je téměř půl roku po nehodě ve fukušimské elektrárně, vášnivé debaty o budoucnosti jádra utichají a celá situace se uklidňuje. Společnost se rozdělila na dva tábory s odlišnými názory. Jedni, co jádro zatracují a druzí, kteří si budoucnost bez energie z jádra nedokáží představit. Jak se ale k situaci, jež nastala, postavily vlády vybraných evropských zemí?

 

Francie

Evropská jaderná mocnost. Se svými osmapadesáti reaktory a bezmála osmdesáti procenty podílu na výrobě elektřiny si s jistotou drží status jaderného gigantu. Nedá se tedy čekat, že by od jádra upustili. Jádro je ve Francii využíváno a prosazováno za všech vlád. I veřejné mínění má sjednocený názor – pro atom. Země tedy bude i nadále levně vyrábět energii z atomu. Fukušima však zapříčinila zvýšené nároky na bezpečnost a vláda tak bude trvat na častějších bezpečnostních prověrkách.

Velká Británie

Jejich devatenáct reaktorů pokrývá právě devatenáct procent výroby elektrické energie. Již předchozí vlády plánovaly výstavbu dalších deseti reaktorů. Na těchto plánech se nic nezměnilo. Vláda se však poučila z japonské katastrofy a zvyšuje bezpečnostní standardy.

Německo

Chtějí upustit od jaderné elektřiny do roku 2022. To znamená pomalu odstavit všech sedmnáct reaktorů za zhruba deset let (S odstávkou již začali, takže je těžké napsat přesný počet reaktorů, které jsou právě teď v provozu). Kancléřka Merkelová má radost z toho, že komise, kterou ustavila, její návrh o upuštění od jaderné energie schválila, a my se tak můžeme těšit na zvyšování cen elektřiny. „Když chcete něco opustit, musíte také dokázat, jak bude změna fungovat, a jak můžeme zahájit trvalou výrobu udržitelné energie“, prohlásila Angela Merkelová. Otázkou tedy je, zda preciznost a pracovitost pro Němce tak typická bude stačit i v tomto případě na náhradu dvaceti tří procent vyrobené elektrické energie, kterou vyrobily právě jejich reaktory. Technologicky to problém není, ovšem za jakou cenu elektřinu vyrobí, a zda se jim to nakonec vyplatí, zůstává ve hvězdách.

Česká republika

Tradiční podporovatel jaderné energetiky. Nehoda ve Fukušimě vedla k vášnivým debatám o budoucnosti našich šesti bloků a o plánovaných výstavbách dalších reaktorů. Zdá se ale, že všechny fungující reaktory mají svou pozici v českém energetickém mixu jistou. V současné době je plánována výstavba dalších dvou reaktorů v jaderné elektrárně Temelín. Realizace jaderné elektrárny Blahutovice se ale čím dál více vzdaluje.

 

 

Souhrnně řečeno se celá Evropská Unie drží svého jaderného programu, ale plošně zvyšuje bezpečnost na všech jaderných zařízeních, případně opatrně přistupuje k prodloužení životnosti jaderných elektráren. Jediné Německo se “splašilo“ a během pár týdnů přehodnotilo svoji energetickou budoucnost. Jen stěží lze odhadovat, zda ještě vystřízliví nebo se budou striktně držet plánu, jisté ale je, že tímto krokem již nyní potrestali celou Evropu. To už ale nikde neuslyšíme a tak nastalo, jak se říká: „ticho po pěšině“.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply