Kondor není kondom, aneb důchodci pozor!

Některé omyly jsou prostě zjevné. Když se tuhle ráno má kolegyně distribuující klientům analýzu s názvem „Kondor“ přepsala, a nemalé části čtenářů namísto „Kondora“ zaslala „Kondom“, setkalo se to sice s nemalou pozitivní odezvou, nicméně ani v jednom případě, zdá se, čtenáři na chvíli nepochybovali, že jde o omyl. Jsou totiž inteligentní.

Když před pár dny evropští brokeři zapnuli ráno své počítače, udělalo se jim poněkud nevolno. A nebylo to tím, že by zrovna zahlédli svého šéfa. Bylo to tím, co se dočetli o závěru schůzky německé kancléřky A. Merkelové a francouzského prezidenta N. Sarkozyho. A žádný z investorů ani na okamžik nepochyboval, že co vidí na monitoru, je děsivým přehmatem a dalším ze série omylů. Ale politici – ti ne. Ani na okamžik nezaváhali, že konají nejvyšší dobro.

Zatímco totiž celý finanční trh čekal, jak tito dva samozvaní zachránci eurozóny – duo Merkelová-Sarkozy – zlepší na finančních trzích náladu tím, že představí plán pomoci jihu Evropy, dostal místo toho finanční trh políček. Má na něj být uvalena speciální daň z finančních transakcí. Horší návrh nemohli politici vymyslet. Jenom recyklovali myšlenku starou pár desetiletí.

Léta existují studie většinou ukazující, že výsledkem daně z finančních transakcí je pokles likvidity a tedy vyšší volatilita (cenová kolísavost). Přičemž smyslem daně mělo být na počátku volatilitu snížit. Takže finanční trhy budou ještě větší kasino než nyní. (Není divu, že akcie v celé Evropě ihned v reakci na zprávu propadly a předvedly tím opak toho, co politici plánovali.)

Nejen že tento výmysl jen přenese zlomek obchodů z regulované burzy do neregulované a pokoutné sféry mimo burzu. Také a hlavně tu máme i dopad na budoucí důchodce. Ti jsou po reformách penzijních systémů v Evropě nahnáni do penzijních fondů, a tudíž přímo nebo nepřímo nuceni skrze fondy spekulovat na finančním trhu. A teď si za každou transakci penzijního fondu hezky zaplatí daň. A to se zase nakonec projeví v nižším efektivním výnosů penzijních fondů. Neboli v nižších důchodech.

Takže nejprve nám všem bylo pěkně politicky vysvětleno, že průběžný důchodový systém je hloupost a že musíme jít spekulovat do fondů. A když jsme šli spekulovat do fondů, bylo nám zase pěkně politicky vysvětleno, že kdo spekuluje, je nepřítel státu a musí proto platit vysoké daně. Já vám nevím – je to jenom diletantství, nebo dobře propočítaný kalkul?

Každopádně ať tak či onak – já tomu říkám podfuk na důchodcích.

Mimochodem – nepřipomíná Vám ten podfuk českou fotovoltaiku nebo stavební spoření?

Foto: http://ceskatelevize.cz
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply