168 hodin české ekonomiky – 14.týden

168ekonomika14. týden byl v české ekonomice bohatý na události. Zveřejnění ukazatelů stavu ekonomiky, pokračující vývoj v kauze Sazka a zelené dotace. Podívejte se s námi na události tohoto týdne v našem novém pravidelníku.

Pondělí
Deficit veřejných financí loni klesl na 4,71 procenta HDP

Deficit veřejných financí loni klesl na 4,71 procenta hrubého domácího produktu,když v roce 2009 byl o více než procentní bod vyšší.Tento pokles má na svědomí spíše než snížení zadlužení vyšší růst HDP a opět se tak potvrzuje, že ukazatel deficit/HDP je sice jednoduchý na výpočet, ale nemá prakticky žádnou vypovídací hodnotu. Deficit veřejných financí naopak rok od roku enormně roste a tak údaj o bezmála pětiprocentním deficitu potěší spíše odpůrce eura, pro které je to uklidnění, že další pohroma pro Českou republiku v podobě vstupu do eurozony nehrozí. Zanikne dřív deficit veřejných financí nebo euro jako evropská měna?

Úterý
PPF a KKCG zaplatí dluhy Sazky, jakmile odejde Hušák

Podle Jiřího Šmejce z PPF jsou skupiny PPF a KKCG Structured Finance připraveny okamžitě po odchodu Aleše Hušáka z vedení Sazky poskytnout peníze na výplatu všech výher a dlužných částek u provozovatelů loterijních a mobilních terminálů. Těžko si představit Aleše Hušáka, že by na tento „deal“ kývnul a odjel si užívat života do vily na Mallorku. Ovšem situace kolem Sazky se táhne už pěknou řádku týdnů a každý den nejistoty výrazně ubírá společnost na společenské důvěře, bez které je její činnost takřka vyloučená. Na to, jestli Sazka přežije, si můžete u Sazky klidně vsadit.

Středa
Program Zelená úsporám už se znovu neotevře

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) už se program Zelené úsporám na zateplování budov znovu otevřít nechystá. V rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že by to byl ve chvíli, kdy se nedostává peněz na už přijaté žádosti, čirý populismus.
Ministr Chalupa se zatím jeví jako ministr životního prostředí, který si  životní prostředí neplete s dogmatickým ekologismem. To, že zateplování budov vede ke zhoršeným životním podmínkám uvnitř budov a že díky odrazovému efektu stejně k úspoře energie nedochází, je známá věc. Stejně tak je známá věc, že peníze na program Zelená úsporám pocházejí původně z prodeje přebytečných emisních povolenek. Tehdy bylo lepší vrátit peníze zpátky do průmyslu

Čtvrtek
Reforma penzí prošla. Nabídne soukromé účty nebo možnost přispívat rodičům

Vláda ve středu schválila zásady důchodové reformy, na nichž se již dříve dohodly koaliční strany. Facelift současného stavu s tendencí k žádnému řešení je pouze výsledkem politického kompromisu, čili je bezbřehý a žádnou výraznou změnu nepřináší. Více o důchodové reformě si můžete přečíst v jednom z našich článků http://ihep.cz/nazory-a-komentare/reformni-koutek/duchodova-nereforma-pocesku/

Pátek
Nezaměstnanost v březnu mírně klesla, bez práce je 9,2 procent lidí

Oproti měsíci únoru míra nezaměstnanosti klesla o 0,4 procentního bodu a práci tak našlo přes devatenáct tisíc lidí. Může se stát, že je tento příjemný trend způsoben pouze sezónním cyklem, kdy s přichozím jarem nabírají zaměstnance sektory jako stavebnictví nebo zemědělství. Na druhou stranu, spoluodpovědnost za tento trend má jistě i celkové oživování české ekonomiky, čehož je růst vytváření nových pracovních pozic jasným důkazem.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply