Hospodský hrubián Babiš aneb 168 hodin české politiky – 45. týden

Ani druhý listopadový týden nebyl chudý na politické události v naší zemi, nicméně všechny zastínil svým nedělním „výkonem“ v Otázkách Václava Moravce Andrej Babiš – nepolitický politik a protikorupční spasitel. Může člověk, který zbohatl na systému korupce a klientelismu v naší zemi kázat o morálce? Kde se vzala jeho aktivita a kam směřuje? Nad tím se zamyslel analytik IHEP Institutu Ondřej Hubatka

Známý podnikatel Babiš zahájil politickou kampaň ve velkém, a jde na to chytře. Prezentuje se jako naštvaný, rozhořčený občan, který už má dost všudypřítomné korupce a podvádění. Je ochoten investovat svoje peníze v boji proti korupci a postavit v příštích volbách šiky osob, které se v boji proti korupci nějak zasloužily.

Šance na úspěch není nikdy mizivá, a jestli se mu podaří spojit svoji iniciativu ANO 2011 se známými tvářemi, které si lidé spojují s bojem proti korupci, tak šanci má. Navíc jako miliardář má i zdroje na dostatečně velkou kampaň.

Babiš velice chytře pracuje s veřejností a médii. Nejdříve dal o sobě vědět rozhovorem v Právu a poté se na zpravodajských denících objevily první vlaštovky, které měly vzbudit zvědavost veřejnosti a redaktorů. Od té doby nepotvrdil, ale ani nevyvrátil svoji angažovanost v příštích volbách. Pouze zaregistroval dvě občanská sdružení. Všichni už tušili, že Babiš nezůstane pasivní.

Objevil se i na facebooku, kde už má ANO 2011 přes 3 tisíce fanoušku. Facebook prozradil hodně o jeho úmyslech. Že hodlá ANO 2011 kandidovat, je ze stránky jasné. Také se tam ostře vymezuje proti Věcem Veřejným. Stejně tak ostře vystupoval i v televizní debatě Otázky Václava Moravce (dále OVM). OVM se staly Babišovou vstupní branou do mediálního prostoru.

Jak OVM probíhaly? Andrej Babiš zvolil velice konfrontační, útočný až vulgární styl. Prezentoval se tam jako člověk, který ví, jak to ve vysokém byznysu chodí. Který ví „kde co na kde koho“, který je neuvěřitelně naštvaný, a který je ochotný investovat vše, aby s tím něco udělal. Babiš v OVM skákal do řeči, téměř až křičel, měl hovorový styl mluvy, nenechával domluvit a zároveň nepouštěl ke slovu, lítala tam slova typu „debilové“ apod. Babiš si tam vykřikoval, kdy mohl i nemohl. Kontroverzní styl vystupování mnohé odradil, ale zároveň mnohé nalákal a byl jim sympatický. Nemluvil strojeným šedým, málo srozumitelným jazykem politiků. Mluvil stylem naštvaného občana, jednoho z nás.

Jsem si jist, že takto se nechová v byznysu, bylo to jen divadlo pro diváky, kteří ho měli identifikovat jako naštvaného občana, který s tím opravdu něco udělá, protože na to má. To, že neodpověděl snad ani na jednu otázku Václava Moravce a místo toho přišel jen se seznamem pomluv a vážných obvinění bez žádných důkazů, bere většina medií jako druhotné. Po OVM se totiž Babiš do hodiny objevil na všech zpravodajských denících a stejně tak v tištěných mediích. Co více si může politik přát, než že se o něm během jednoho dne dozví několik milionů občanů. Andrej Babiš ví, že k tomu, aby uspěl, jsou nejdůležitější média a ty mu jdou na ruku, skoro jako na zakázku.

Teď je tady otázka, proč se vymezuje proti Věcem veřejným? Je to kvůli tomu, že určití poslanci za VV jsou obviněni z korupce? Určitě to je také důvod, ale ten by se našel i u ČSSD, ODS….

Věci veřejné volili naštvaní voliči, kteří chtěli změnu, chtěli se zbavit těch „dinosaurů“. Bohužel vystřízlivění je veliké a preference VV klesly z 11% na 3%. To znamená, že se tady objevila skupina minimálně 8% voličů, co chtěla změnu, šla volit, ale pokud půjde v příštích volbách, tak nebude vědět koho (až do teď?). To je ta skupina naštvaných voličů, kterou chce Babiš oslovit. A jeho hrubiánský,  respektive silný, sebe prosazující, „neberu si servítky“ styl tyto lidi oslovuje.

Navíc, jak jsem psal výše, tento hodně kontroverzní styl je velice vděčný a čtivý pro média, to samozřejmě Babiš ví, a tak jim tento styl nabídl. Na oplátku se objevil ve všech velkých denících. Můžeme se těšit, že ho budeme objevovat i v jiných periodikách. Andrej Babiš jistě svoje náboje nevystřílel a postupně bude mediím nabízet vděčný materiál na psaní, tak aby z mediálního prostoru nezmizel.

Je tady další otázka. Proč až teď? Proč s protikorupční iniciativou nezačal už v dobách opoziční smlouvy? V té době je dokázáno, že korupce jen kvetla a bylo to pro náš systém nejhorší období. Anebo proč s tím nezačal kdykoliv předtím? Odpovědí může být několik.

Buď nezačal prostě proto, že jeho míra „naštvání“ nebyla na takové úrovni a pomyslný hrnec trpělivosti nepřetekl, anebo dnes právě kvůli korupci přišel o velký obchod či zakázku, což ho zvedlo ze židle. Může v tom mít i mnohem hlubší úmysly – pro tak velký firemní konglomerát se v politice vždy najde uplatnění.

Z doby svého působení v byznysu se ho několikrát snažili uplatit. Jak sám řekl, byl svědkem mnoha nekalých praktik, ale nikdy s tím nic neudělal. To mu to tenkrát nevadilo? Nebo se nehodilo?

Foto: http://www.denik.cz

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply