168 hodin české ekonomiky – 15.týden

168ekonomika15. týden byl v české ekonomice bohatý na události. Zveřejnění  dalších ukazatelů stavu ekonomiky, záblesk na lepší časy v železniční dopravě nebo další z mouder Evropské komise. Podívejte se s námi na události tohoto týdne v našem  pravidelníku.

Pondělí 11. dubna 2011
RegioJet začal hledat stevardky pro žluté vlaky

Snad na lepší časy se konečně začíná blýskat na českých železnicích. Reálných obrysů začíná nabývat projekt Radima Jančury na provozování vlakového spojení mezi Prahou a Ostravou. Stejně jako žluté autobusy i žluté vlaky mají nabízet servis na úrovni a tak společnost RegioJet začala hledat stevardky a stevardy, kteří v létě začnou doprovázet ve vlacích cestující. Možná se blíží doba, kdy cestování vlakem nebude jen pro odvážné. Konkurence by prospěla jak cestujícím, tak především zkostnatělému molochu Českých drah.

Úterý 12. dubna 2011
Výjimečně úspěšná privatizace, říkají ekonomové k dvacetinám Škody

Škoda Auto slaví dvacet let od své privatizace. Firma se za tuto dobu stala hlavním motorem a značkou českého průmyslu a při zpětném pohledu je jasné, že tento prodej německému koncernu se vskutku povedl. Ačkoliv byl v době transformace Václav Klaus proti prodeji a navrhoval i v tomto případě privatizaci formou kuponů, ukázal se tento postup jako správný a hvězda „škodovky“ může narozdíl od dalších českých firem, které již patří minulosti, dál zářit na světové mapě průmyslu.

Středa 13. dubna 2011
Nafta může podražit, Brusel plánuje změny ve zdanění paliv

Evropská komise navrhla rozsáhlé změny ve zdanění energetických produktů, které mají víc odrážet vliv na životní prostředí a energetickou náročnost. Opět se ukazuje, že kam nemůže čert, pošlou Evropskou unii. Evropská energetická daň jednak životnímu prostředí nepomůže, jednak bude mít drtivý dopad na životní úroveň obyvatel jak v podobě vyšších cen, tak v další ztrátě konkurenceschopnosti evropských ekonomik. S takovými a dalšími podobnými politikami Bruselu se za pár let Evropa ocitne na chvostu hospodářské mapy světa s nedozírnými následky pro všechny Evropany.

Čtvrtek 14. dubna 2011
Ekonomika letos poroste pomaleji, než se čekalo

Kondice českého hospodářství se bude letos podle ministerstva financí zvedat pomaleji, než se čekalo. Namísto více než dvouprocentního tempa poroste ekonomika rychlostí 1,9 procenta. Jak nakonec naše ekonomika poroste se teprve uvidí a stejně tak se uvidí, jak přesný odhad ministerstva financí byl. Důležitý je samotný poznatek, že po období mizérie se do České republiky vrátil potenciál pro hospodářský růst. Že ovšem nebude dosahovat hodnot jako před „krizí“, a to v celé Evropě, je nabíledni.

Pátek 15. dubna 2011
Stát připravuje pro důchodce kartu na výběr penzí

„Stát chystá superkartu pro důchodce. Budou s ní moci vybírat důchod nebo ji používat jako kartu zdravotní pojišťovny. Novinka, kterou by senioři mohli využívat od roku 2013, je dalším rozšířením projektu sociálních karet, který nedávno přestavilo ministerstvo práce a sociálních věcí.“, uvedl deník MF DNES. Tento krok nabízí spoustu otázek, na které prozatím odpovědi chybí. Budou muset senioři povinně zakládat účty v bankách? Jak bude ošetřeno, aby nebyla zneužívána elektronická stopa z karet? A nebude to jen další Opencard?

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply