Rozpad koalice v Praze – dobrá zpráva nejen pro Pražany: 168 hodin české politiky 47. týdne

Rozvázání spolupráce pražské ČSSD s ODS byl riskantní krok, který se původním autorům nepovedl. Proto občany i představiteli stran kritizovaná a účelná koalice ČSSD a ODS v Praze vzala za své. Architekti původní koalice nepočítali s vervou primátora Svobody a chtěli ho nahradit. Zatím není známo kým, ale je jasné, že primátor Svoboda byl nepohodlný jak pro ČSSD, tak i pro část ODS.

Jak to všechno vzniklo? Staří pseudopolitici „dovolili“, aby byl Svoboda lídrem a adeptem na primátora Prahy. Byl v té době bez jakékoliv politické zkušenosti. Členem strany se stal chvíli předtím, a tak celkem logicky přestavoval nezkušeného a slabého politika. To je více než příhodné pro šedé kmotry, kteří vědí, že čím slabší vedení, tím více prostoru pro různé pochybné aktivity a ještě hlubší zakořenění na magistrátu.

Představa to byla ideální a i to byl důvod, proč se tehdejší ODS dohodla na spolupráci s ČSSD. Šedí pseudokmotři se dohodli, že si navzájem nebudou lézt do zelí, rozdělí si finanční toky a hlavně, že mezi sebe nepustí čerstvou TOP 09, protože ta by mohla různé machinace odhalit a nedej bože zarazit. Tito účeloví konstruktéři se přepočítali v jednom. Svoboda opravdu byl nezkušený politik, ale neskákal, jak oni pískali, a začal čistit bahno pražské radnice. Zbavoval se zprofanovaných úředníků. Zastavoval a zveřejňoval pochybné zakázky. To šlo přesně proti představám konstruktérů velké pražské koalice. Chtěli tedy rozvázat spolupráci a vytvořit si tak příležitost na výměnu primátora. Buď za člověka jim pohodlného, který by je neohrožoval, anebo ještě lépe, někoho z nich.

A tady se naši šedí pseudopolitici přepočítali podruhé. Primátorovi bylo jasné, o co jde. Věděl totiž, že ohrožuje podezřelé projekty za miliardy. Neváhal, až začne být za svými zády nahrazován a naopak byl rychlejší a odřízl část ODS, jejímž zájmem bylo jeho upozadění. Udělal to tak, že obešel svůj vyjednávací tým, který byl tvořen architekty původní koalice a uzavřel koalici s TOP 09. Dohoda s TOP 09 skončila kompromisem, kdy radní za ČSSD byli nahrazeni radními za TOP 09, a primátorské křeslo zůstalo Svobodovi. TOP 09 ani o post primátora zájem neměla, i když mohla. Věděla, že primátor Svoboda je na dobré cestě, která se ztotožňuje s pražskou politikou TOP 09.

Proč jde o dobrou zprávu pro Pražany a de facto i všechny obyvatele? Vznikl totiž ceněný precedent, kdy vstup neznámého a nezkušeného člověka vážně narušil korupční struktury a oslabil jejich vliv a provázanost a to zcela zásadním způsobem. Je to dobrá zpráva zvláště pro ty, kteří už ztráceli iluze, že se najde někdo, komu se něco podobného podaří a hlavně někdo, kdo to myslí opravdu vážně. Utopická situace by byla, kdyby tito šedí pseudokmotrové začali postupně chodit k soudu, jak by se postupně začaly vynořovat korupční praktiky. Autor tohoto textu se obává, že tak daleko nejsme, ale nastoupili jsme na správnou cestu, která k tomuto cíli vede.

A jsme to i my, kdo dává sílu těmto lidem. Všeobecná naštvanost obyvatel a vzrůstající síla po změně dává legitimitu a sílu všem, kteří opravdu chtějí zlepšit poměry. A naopak umlčuje a upozaďuje ty, kteří jsou z tohoto pochybného systému živeni.

Dalším pozitivním případem je zatčení šéfa pražských strážníku z podezřen z braní úplatku. Vzpomínáte si někdo na poslední vysoce postavenou osobu, která byla postavena před soud kvůli úplatku? A třeba i odsouzena? Možná takové případy existují, ale za posledních dvacet let by nám stačily prsty na ruce, abychom je spočítali.

Správně se říká, že stav politiky je odrazem společnosti. Nálada ve společnosti se začíná pomalu promítat do politiky. Znamená to pro nás, že nesmíme upustit od naší snahy ke zlepšení, ale naopak. Ještě ji zintenzivnit. Výsledky totiž nebudou přicházet hned, ale až za několik let. To co se děje teď, jsou první vlaštovky, které nám ukazují, že se blíží jaro české společnosti a morálky.

Foto: hybrid.cz

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply