168 hodin české politiky – 18. týden

168politikaPosedlost ČSSD Ústavním soudem, nestálost Věcí veřejných, změny na Vládě a neustále se opakující vypořádání státu s církvemi. 18. týden nabitý událostmi tak, jak ho zachytil Ondřej Hubatka.

Pondělí 2.5.2011

Věci veřejné ustupují, opět a ne naposled

Podoba důchodové reformy se již rýsuje a je zcela jasné, že proklamace VV opět zůstane jen proklamací. Taktika Věcí veřejných je vždy taková, že před klíčovým vyjednáváním veřejně prohlásí do medií svoje stanovisko, které ještě opepří např. výrazem „nepřekročitelný“ požadavek anebo výhrůžkou, že odejdou z koalice. Tím předem ztěžují vytvoření kompromisu od ostatních aktérů vyjednávání. Anebo je tu ještě jedna varianta. Těmito prohlášeními si jen rozšiřují vyjednávací prostor, aby měli větší „drive“ na kompromis pro ně přijatelný. To je ale pro VV kontraproduktivní, protože třikrát veřejnost viděla silné prohlášení s ultimátním slovníkem á la „ber nebo nech“ a třikrát to zůstalo jen u slov, a v lepším případě u kompromisu. Jen pro připomenutí: nezvýšení sazby DPH u potravin, post Johna na ministestvu vnitra a teď statní fond důchodového pojištění. V červnu se budou předkládat reformní zákony a s nimi vláda spojí svoji důvěru. VV se nechaly slyšet, že jestli nebudou reformy vypadat, tak jak bylo předem domluveno, tak vládu položí. Bude to planá proklamace do čtvrtice všeho dobrého?

úterý 3.5.2011

Opozice kritizovala zdravotnickou reformu až do noci

Opoziční poslanci se snažili co nejvíce oddálit hlasování o tzv. „malé zdravotní reformě“, která zvyšuje poplatky za pobyt v nemocnici. Opozice měla v úmyslu odsunout jednání o 14 dní, to ale neprošlo při hlasování. Vyjednávalo se dlouho do noci. Nicméně opoziční ČSSD nenastoupila na taktiku obstrukcí, ale jak předseda Sobotka říkal, „je to standardní kritika“. S postupem času dokonce opozice vyhrožovala, že zákon podají k posouzení k ústavnímu soudu. Ten se stal po pár kontroverzních rozhodnutích velice populární, zvláště pak u opozice. ÚS zrušil zákony, které výrázně seškrtaly rozpočet a které byly přijaty v tzv. legislativní nouzi. ÚS  neuznal, že šlo o nouzi a zákony zrušil, respektive jejich platnost zanechal ,jen pokud budou přijaty běžným legislativním procesem a to do konce roku. Dále ÚS zrušil 50% daň na dotaci ze stavebního spoření. ÚS měl i další mediální vystoupení, a tak se opozice soudem ráda ohání, protože na to slyší jejich voliči, tedy že se perou všemi možnými prostředky za jejich zájmy. Je ale jisté, že opozice si je vědoma, že toto navýšení poplatků u ÚS projde. Argument, že se tím porušuje ústavou daná bezplatná zdravotní péče(placena z našich daní) je mylná, protože péče zůstane, ale navýší se poplatky za nadstandardní péči. Tyto poplatky tady existují odjakživa. Akorát před listopadem 1989 to bylo ve formě bonboniery, láhve, vajíček…atd.

středa 4.5.2011

Premiér Nečas a změny ve jeho kabinetu

Petr Nečas se vyjádřil, že chystá změny ve svém kabinetu. Spekulovalo se o ministrovi zemědělství Fuksovi a ministrovi obrany Vondrovi. Důvody byly zcela zištné. Fuksa není brán jako loajalní člen kabinetu, i když není moc mediálně viditelný. Má velice dobré vztahy s expremiérem Topolánkem a ministrem financí Kalouskem, který je znám svým vymezováním proti Nečasovi. Bohužel Fuksa má velice silnou pozici ve své mateřské buňce na severu Čech a dále i silnou podporu Bendy a Tluchoře (předseda poslaneckého klubu ODS). Těžko si tedy představit jeho odvolání. U Vondry se jedná o silnou spekulaci a celá série tonoucího Vondry, jak se stébla chytá, je v případě padnutí na postu ministra  nelogické. Nečas nicméně žádné jména nejmenoval, ale jen si pochválil, že u některých ministrů stoupla aktivita, což bylo údajně jeho cílem. Zde zřejmě narážel na ministra školství Dobeše(VV), který byl kritizován, že nedodržuje termíny a má se svou prací zpoždění. Závěrem tedy je, že ministerská škatulata se ještě v dnešní době nechystají, účelem prohlášení bylo jen navodit strach a zvýšit tak aktivitu Nečasových ministrů.

čtvrtek 5.5.2011

Stát se se bude vyrovnávat s církvemi v hodnotě mnoha miliard

K tomu, aby byla dokončena sekularizace, tedy odloučení státu a církve, je potřeba se majetkově vyrovnat. Zde také mluvíme o křivdách, které byly způsobeny během komunistické éry. Stát by se měl vyrovnat s katolickou církví v hodnotě mnoha miliard, a to do roku 2012. Je jasné, že finanční obnos nepřipadá v úvahu, aspoň ne v tak krátkou dobu. Proto je právě ve hře varianta, kde by se stát vyrovnal pomocí půdy a lesů, které by odpovídaly této částce vyrovnání. Pro tento návrh jsou Věci veřejné a odpor nepříchází ani z jedné stran koalice. Do konce červa má být předložen plán a judikatura, jakým způsobem k tomuto vyrovnání dojde.

pátek 6.5.2011

Roztržka mezi Nečas a Johnem

Vícepremiér John, který se stal hlavou nově vzniklé instituce brojící proti korupci a vytváří úzký tým poradců, si jako svého náměstka chce vzít Michala Moroze, který je pro Nečase dosti kontroverzní. Je totiž spojován s bezpečností agenturou ABL a dokonce nemá ani prověrku, která je pro tento úřad nutná. John v tom ale vidí záměrný úmysl a porušení dohody, která zněla, že si John může vytvořit tým podle sebe. John hrozí, že pokud Nečas nedodrží dohodu, tedy že mu nedovolí si vzít do týmu lidi, které potřebuje, tak odejde z vlády. Je otázka do jaké míry je to vyhrůžka. Nečas mu v tom nebrání, ale je zde velké riziko a to ve volbě předsedy VV. Pokud by Radek John potvrdil svůj mandát předsedy a zároveň odešel z vlády, tak by zde bylo velké ohrožení trojkoalice. Na druhou stranu, pokud by se předsedou stal někdo jiný (Bárta, Peak, Babák, Navrátilová), tak by se mohl John stát pouze vlivným poslancem, což by mu značně ztížilo jeho boj proti korupci. Rozhodující tedy bude květnová volba předsedy VV.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply